Kaffan kahviprofiilit eli miten valita sopiva kahvi?
Share
Meillä Kaffalla on sellainen ideologia, että mikä tahansa kahvi toimii lähtökohtaisesti millä tahansa menetelmällä valmistettuna. Kyse on makuasioista ja vain testaamalla eri kahveja voi löytää sen oman suosikin. 
Go'morron on moderni vaaleapaahtoinen kahvi.
Samalla, kun ison yleisön kahvimieltymykset muuttuvat tummempaan suuntaan, varsinaiset kahvihifistelijät haluavat maistella huolella paahdettuja vaaleapaahteisia kahveja, joissa kahvin alkuperämää ja prosessointi pääsevät kauniisti loistamaan. Go'morron onkin sopiva vaihtoehto silloin, kun halutaan raikasta, makeaa ja modernia kahvia.
Go'morron toimii myös hyvin vaihtoehtona tummapaahtoisemman kahvin, esim. Lempeän Voiman tai Herra Korpin, rinnalla, jos tarjolla on useampaa kuin yhtä kahvilaatua. Go'morron on parhaimmillaan suodatinkeittimellä valmistettuna tai käsiuuttokahvina, mutta kokeneen baristan hyppysissä siitä syntyy myös maukas, uudenlainen espresso.
Lempeä Voima on Kaffan ehdottomasti suosituin kahvi.
Tämä toimii tilanteessa kuin tilanteessa, mikä ei missään nimessä tarkoita sitä, että kahvi olisi tylsä! Suklainen, pehmeä ja täyteläinen kahvi maistuu juuri siltä, miltä suurin osa meistä toivoisi kahvin aina maistuvan. Keskipaahtoinen kahvi toimii mustana ja maidolla, ja maistuu sekä vaalemman että tummemman kahvin ystäville.
Erityisen suosittu on kahvi on suodatinkahvina, mutta toimii myös hieman perinteistä espressoa vaaleampana papuna espressopohjaisissa juomissa. Toimii oikein hyvin myös pressopannukahvina tai perinteisenä pannukahvina ja on oiva valinta myös isoihin 5-10 litran keittimiin.
Herra Korppi on tummapaahtoinen, mutta pehmä kahvi.
Tummapaahtoinen kahvi on Suomessa koko ajan entistä suositumpaa ja se näkyy meillä myös Korpin suosion kasvuna. Herra Korppi sopii niin suodatin- kuin espressokäyttöön.
Herra Korppi on loistava jokapaikanhöylä, eli yhdellä ja samalla pavulla saa valmsitettua kaikki juomat.
Espresso Super on tummahko ja täyteläinen espresso.
Super toimii hyvin sellaisenaan, mutta loistaa erityisesti maitokahveissa. Pehmeä mutta voimakas makumaailma on nappivalinta mihin tahansa espressokoneeseen, manuaaliseen tai automaattikoneeseen. Super-latte maistuu juuri sille, mille suurin osa meistä toivoisi maitokahvin maistuvan: kaakaoisen makealle, tuhdin kermaiselle ja makean mokkaiselle.
Saa tästä toki tehdä myös suodatinkahvia, mutta tyypillisesti tämäntyylinen hieman robustaa sisältävä sekoitus mielletään espressokahviksi.
Espresso Inferno on tuhdeista tuhdein, robustapainotteinen espressosekoitus.
Robusta on kahvilajike, joka sisältää enemmän kofeiinia ja maistuu maanläheiselle ja tuhdille ja tuo espressoon perinteisen etelä-italialaisen espresson tunnelmaa.
Inferno on meidän espressoista helpoin käyttää: vähän sinnepäinkin tehtynä maistuu suurin piirtein miltä pitää. Makumaailma on kuitenkin suomalaiseen makuun hyvin vahva, eli voi olla, ettei tämä ole kaikkien mieleen. Suodatinkahvina käyttäisin tätä hyvin harkiten, varsinkin ammattikäytössä. Toimii espressokoneissa ja automaattikoneissa.



